Zápis do školy
Zápis sa koná od 15. januára do 15. februára, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole (ďalej len "zápis") keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Zápis do školy to nie sú prijímacie skúšky. Na zápise deti nerobia skúšky rozumovej a telesnej vyspelosti. Jeho poslaním je riadne zaregistrovať školopovinné deti. Škola si overí osobné údaje o dieťati a obyčajne zisťuje aj základné informácie o rodičoch. Školy dávajú deťom aj tzv. „zápisné úlohy" – napr. niečo nakresliť, pomenovať farby, určiť počet predmetov, tvary, povedať básničku, .... . Takto zisťujú prípadné rečové nedostatky, rozumovú a grafickú vyspelosť alebo zaostalosť a pod.. Ak sa niečo zistí, škola navrhne rodičovi navštíviť zariadenie výchovnej prevencie a poradenstva, ktoré po predchádzajúcom vyšetrení odporučí zákonnému zástupcovi dieťa zaškoliť alebo navrhne odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa o jeden školský rok .
Školská spôsobilosť
Úroveň vyspelosti dieťaťa sa označuje pojmami "školská spôsobilosť", „školská zrelosť" a i.. Školskou spôsobilosťou sa označuje súhrn vedomostí, zručností a návykov, nevyhnutných pre začatie školskej dochádzky v nasledujúcich oblastiach:
Perceptuálno-motorická oblasť: zvládnuť sebaobslužné činnosti (obliekať sa, obúvať sa, umývať sa, čistiť si zuby atď.) návyky správneho stolovania (jesť s príborom, udržiavať čistotu pri jedle, atď.), dodržiavať zvolené pravidlá, spolupracovať, rešpektovať ostatných, zhotoviť výtvory z rozmanitého materiálu, vrátane odpadového, rôznymi technikami (strihať, lepiť, tvarovať materiál atď.), uplatňovať pri tom technickú tvorivosť, sedieť správne a dodržiavať sklon papiera pri kreslení na stole, držať správne ceruzku,
Kognitívna oblasť: predstaviť sa menom i priezviskom, – rozlíšiť a pomenovať členov rodiny, určiť na základe viaczmyslového vnímania časti tela a jednoduchým spôsobom opísať ich funkciu, priradiť, rozoznať a pomenovať farby, na obklopujúcich reáliách, priradiť, triediť a usporiadať predmety podľa určitých kritérií (farba, tvar, veľkosť), určiť rovnaké alebo rozdielne množstvo prvkov v skupine, počítať minimálne od 1 do 10, priradiť číslo (nie číslicu) k danému počtu predmetov od 1 do 5, poznať, rozlíšiť, priradiť, triediť a určiť rovinné geometrické tvary (kruh, trojuholník, štvorec a obdĺžnik), uplatňovať spisovnú podobu materinského jazyka, rozlíšiť podľa typických znakov ročné obdobia, poznať, rozlíšiť a určiť na základe priameho alebo sprostredkovaného pozorovania niektoré domáce, lesné a exotické zvieratá, vtáky a voľne žijúce živočíchy, orientovať sa v časových vzťahoch jedného dňa, týždňa a roka v spojení s konkrétnymi činnosťami a prostredníctvom rozlišovania podstatných znakov, pomenovať miesto svojho bydliska, chápať vzťahy v priestore – pred, za, pod, nad, na, v, vedľa, hore, dole, medzi - určovať smer: vpravo, vľavo, hore, dole zapamätať si a vedieť interpretovať krátke literárne útvary: riekanky, hádanky, vyčítanky, krátke detské básne, atď., zvládnuť kresbu ľudskej postavy,
Sociálno-emocionálna oblasť: pozdraviť, poďakovať a požiadať o pomoc, počúvať s porozumením, adekvátne reagovať a komunikovať v novej situácii, v novom prostredí, primeraná miera samostatnosti,
Odbornou inštitúciou na zisťovanie školskej zrelosti sú školské zariadenia výchovného poradenstva a prevencie ( centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a centrum špeciálno-pedagogického poradenstva).
Najčastejšie prejavy nepripravenosti dieťaťa na školu: - zaostávajúci vývin reči a poruchy reči, - citová labilita, - hravosť, - nesústredenosť, nedostatočná výdrž pri cielenej činnosti, - nedostatok všeobecných schopností, - znížená výkonnosť, nedostatočný záujem o učenie, - ťažkosti v adaptácii na kolektív.
Je dôležité si uvedomiť, ak sa zistí, že je dieťa nepripravené na školskú dochádzku, neznamená to, že musí zaostávať v rozumovom vývine. Dieťa nepripravené na školskú dochádzku je dieťa s normálnymi intelektovými schopnosťami, s čiastkovými nedostatkami v niektorej z uvedených oblastí, ktoré sa procesom ďalšieho vývinu odstránia, vyrovnajú a po odklade školskej dochádzky je dieťa zaradené do 1. ročníka ZŠ. Je však potrebné, aby dieťa počas odkladu povinnej školskej dochádzky navštevovalo predškolskú prípravu v MŠ a absolvovalo psychostimulačný program zameraný na rozvoj deficitných oblastí.
Tento materiál bol spracovaný v súlade s obsahovými a výkonovými štandardami štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie – ISCED O.
 |